top of page
Search

Obveznosti samozaposlenih oseb na področju varnosti in zdravja pri delu ter požarne varnosti

Updated: Apr 7

Samostojni podjetniki morajo v skladu s slovensko zakonodajo poskrbeti za varnost in zdravje pri delu ter varstvo pred požarom. Zakon o varnosti in zdravju pri delu (ZVZD-1) določa obveznosti, ki jih morajo izpolnjevati samozaposleni, da zagotovijo varno delovno okolje tako zase kot tudi za druge, na katere lahko vplivajo njihove odločitve ali neupoštevanje ukrepov za zagotovitev varnega dela.


Ocena tveganja


Vsak samostojni podjetnik mora oceniti tveganja, ki se lahko pojavijo pri njegovem delu. To pomeni, da mora prepoznati nevarnosti za nezgode, poklicne bolezni in druge zdravstvene težave, ki so povezane z delom. Če obstajajo tveganja, je treba izdelati pisno izjavo o varnosti z oceno tveganja in sprejeti ukrepe za zmanjšanje ali odpravo teh tveganj (56. člen ZVZD-1).





polaganje parketa


Uporaba ustreznih sredstev za delo in osebne varovalne opreme


Pri svojem delu morajo samozaposleni uporabljati delovno opremo, ki ustreza varnostnim standardom, ter osebno varovalno opremo, če narava dela to zahteva. Opremo je treba redno vzdrževati in preverjati ali je ustrezna, saj le tako zagotavlja zaščito pred poškodbami in drugimi nevarnostmi pri delu (57. člen ZVZD-1).


Ureditev delovnega okolja


Samostojni podjetniki so odgovorni za zagotavljanje varnega in zdravega delovnega okolja, kar vključuje ustrezno ureditev delovnega prostora, objekta in delovnega mesta v skladu z zakonodajo. To pomeni, da morajo zagotoviti, da delovni prostori ustrezajo predpisanim standardom glede osvetlitve, temperature, hrupa in drugih dejavnikov, ki vplivajo na dobro počutje in varnost pri delu.


Vključitev v pisni sporazum pri delu na skupnih deloviščih


Če samozaposleni opravljajo delo na skupnih deloviščih, na katerih hkrati opravlja delo več delodajalcev, se morajo vključiti v pisni sporazum o zagotavljanju varnosti in zdravja pri delu. S pisnim sporazumom se določijo skupni ukrepi za preprečevanje nesreč in drugih tveganj ter zagotovi boljše sodelovanje med vsemi udeleženci na delovišču (58. člen ZVZD-1).


Prijava nezgod in poklicnih bolezni


Vsaka nezgoda pri delu, zaradi katere je samozaposlena oseba nezmožna za delo več kot tri delovne dni, mora biti prijavljena Inšpektoratu RS za delo. Prav tako je treba prijaviti ugotovljene poklicne bolezni in nevarne pojave, ki bi lahko vplivali na varnost in zdravje pri delu (59. člen ZVZD-1). Pravočasna prijava omogoča ustrezno obravnavo in pomaga preprečiti podobne dogodke v prihodnosti.



gasilni aparat na steni


Varstvo pred požarom


Samostojni podjetniki morajo sprejeti ustrezne ukrepe za varstvo pred požarom, ki so prilagojeni dejavnosti, ki jo opravljajo. To lahko vključuje namestitev gasilnih aparatov, upoštevanje pravil za shranjevanje vnetljivih snovi in izvajanje drugih požarnih ukrepov, ki jih določajo predpisi o varstvu pred požarom (60. člen ZVZD-1).


Smiselnost zdravstvenih pregledov in usposabljanja


Čeprav zakonodaja ne določa obveznih zdravstvenih pregledov in usposabljanj za samozaposlene osebe, pa je v primerih, ko so dela bolj tvegana ali specifična, priporočljivo, da opravi predhodni zdravstveni pregled in se seznani z varnimi postopki dela.


V primeru, da samostojni podjetnik zaposluje delavce, mora izpolniti dodatne zakonske obveznosti, ki so opisane v tem prispevku.


Samostojni podjetniki, ki upoštevajo ta priporočila, izpolnjujejo zakonske obveznosti in hkrati tudi prispevajo k varnejšemu in bolj zdravemu delovnemu okolju, hkrati pa zmanjšujejo tveganja pri svojem delu.

 
 

©2024 by G var

bottom of page