Izjava o varnosti z oceno tveganja - obveznosti za delodajalce
- G var
- Jun 2
- Branje traja 2 min
Izjava o varnosti z oceno tveganja je eden najpomembnejših dokumentov na področju varnosti in zdravja pri delu. Njena priprava ni zgolj formalnost, ampak zakonska obveznost, ki jo mora izpolniti vsak delodajalec. Ne glede na to, ali vodite proizvodno podjetje, trgovino, pisarno ali manjšo organizacijo, morate kot delodajalec zagotoviti varno in zdravo delovno okolje za vse zaposlene.

Kaj je izjava o varnosti z oceno tveganja?
Gre za dokument, s katerim delodajalec oceni vsa tveganja, ki so prisotna na delovnih mestih, in na podlagi te ocene določi ukrepe za njihovo obvladovanje. Namen je prepoznati morebitne nevarnosti pri delu, oceniti, kako verjetno je, da bo prišlo do poškodb ali bolezni, in nato sprejeti ustrezne ukrepe za zaščito delavcev.
Izjava mora biti izdelana v pisni obliki, razumljiva in dostopna delavcem. Poleg same ocene tveganja vključuje tudi ukrepe, odgovorne osebe, načine spremljanja izvajanja ukrepov ter postopke za ukrepanje v primerih neposredne nevarnosti.
Kdo jo mora imeti?
Zakon o varnosti in zdravju pri delu (ZVZD-1) določa, da mora izjavo o varnosti z oceno tveganja izdelati vsak delodajalec, ki ima vsaj enega zaposlenega. To velja ne glede na velikost podjetja ali področje dejavnosti – tudi za samostojne podjetnike z zaposlenimi, zavode, društva in kmetijska gospodarstva.
Kaj vključuje postopek ocenjevanja tveganja?
Priprava izjave se začne z ugotavljanjem nevarnosti na posameznih delovnih mestih. Nato se oceni verjetnost, da bi te nevarnosti lahko povzročile poškodbe ali zdravstvene težave. Na podlagi teh ugotovitev se določijo ukrepi za preprečevanje ali zmanjšanje tveganj. V proces morajo biti vključeni strokovni sodelavci za varnost in zdravje pri delu ter izvajalec medicine dela, ki lahko določi tudi posebne zdravstvene zahteve za določena delovna mesta.
Posebno pozornost je treba nameniti posvetovanju z zaposlenimi ali njihovimi predstavniki. Zakon določa, da mora biti k izjavi priložen zapisnik o posvetovanju, saj so delavci tisti, ki najbolj neposredno poznajo razmere na svojem delovnem mestu.
Kdaj se mora izjava posodobiti?
Izjava ni enkratno opravilo. Popraviti in dopolniti jo je treba vedno, kadar pride do pomembnih sprememb v delovnem procesu, uvajanja nove opreme, sprememb v tehnologiji ali organizaciji dela, pa tudi po nezgodah pri delu ali ugotovitvah inšpektorata. Enako velja v primerih, ko obstoječi ukrepi niso več učinkoviti ali kadar se pokažejo boljši, varnejši pristopi.
Kazni in odgovornost
Neizpolnjevanje obveznosti glede priprave in vzdrževanja izjave o varnosti z oceno tveganja lahko povzroči visoke globe – za pravne osebe do 40.000 evrov, za odgovorne osebe pa do 4.000 evrov. Poleg tega se poveča tveganje za nesreče, poškodbe in pravne posledice.
Za dodatne informacije ali pomoč pri pripravi izjave o varnosti z oceno tveganja nas kontaktirajte. Z veseljem vam pomagamo zagotoviti skladnost z zakonodajo in varno delovno okolje za vaše zaposlene.